Batum, Gürcistan

Gürcistan Oturum İzni

Gürcistan oturum izni başka ülke vatandaşının Gürcistan’a girişini ve Gürcistan’da yaşama hakkını vermektedir. Veya oturum izninin geçerliliği süresince Gürcistan’dan rahat bir şekilde transit olarak geçiş hakkı sağlamaktadır. Ayrıca oturum izni sahibi, başka bir ülke vatandaşını Gürcistan’a davet etme hakkını da elinde bulundurur.

Gürcistan Oturum İzni Çeşitleri:

Çalışma İzni ( Çalışma Oturum İzni); Gürcistan’a gelen girişimci iş adamlarına veya serbest çalışan iş bulmuş işçilere verilen oturum iznidir.

Eğitim İzni ( Eğitim Oturum İzni); Gürcistan’da kabul edilmiş bir eğitim kurumuna kayıt yapan öğrencilere verilen oturum iznidir.

Aile Birleşimi ( Aile Birleşimi Oturum İzni ); Yabancı ülke vatandaşı olan aile üyelerine verilebilir. Gürcistan dışında vatandaşlığı olan veya vatansız olan Gürcistan’da ailesi bulunan aile üyelerine verilen oturum iznidir. Gürcistan’daki aile; anne, baba, çocuk veya eşlerden biri olmalıdır.

Eski Gürcistan Vatandaşı Olanlara Verilen Oturum İzni ; Gürcistan vatandaşlığı daha önce sonlanmış/sonlandırılmış olan başka ülke vatandaşına da verilen oturum izni çeşididir.

Vatansızlar İçin Oturum İzni; Gürcistan’da vatansızlığı kabul edilmiş kişiler oturum iznine başvurabilir. Bunun için önce vatansızlık başvurunuzun kabul edilmesi gerekiyor sonrasında oturum izni için başvurabilirsiniz.

Özel Oturum İzni; Bulunduğu yerde geçerli korku ve endişesi olan, insan kaçakçılığından mağdur olmuş olan, Gürcistan Devleti’nden yazılı izin almış olan yabancı ülke vatandaşlarına verilen geçici oturum iznidir.

Kalıcı Oturum İzni; Başka ülkede yaşayan Gürcü eş, anne, baba veya çocuğa verilir. Ayrıca 6 yıl boyunca geçici oturuma sahip olan kişiye de kalıcı oturum izni verilir. Not: Gürcistan’da eğitim amaçlı bulunup eğitim için geçirdiği süre kalıcı oturumda belirtilen ön şart olan 6 yıl süresinden sayılmaz.

Yatırımcı Oturum İzni; Gürcistan’da 300.000 GEL (karşılığı) yatırım yapan yabancı kişiye verilen oturum iznidir. Bu oturum izni yatırım yapan kişinin eşini, reşit olmayan çocuklarını ve varsa (yaş sınırı olmadan) bakmakla yükümlü engelli çocuklarını da kapsar.

Geçici Oturum İzni; Gürcistan kanunlarına göre aile içi şiddeti engellemek için şiddet görmüş veya görme ihtimali bulunan yabancı ülke vatandaşı mağdurlarına verilen oturum izni çeşididir.

Kısa Dönemli Oturum İzni; Gürcistan kanunlarına göre 35.000 dolar veya üstü (GEL karşılığı olarak) taşınamaz mülk veya mal alan (tarım arazisi hariç) kişi ve ailesine verilen oturum iznidir.

NOTLAR:

  1. Gürcistan’da yasal olarak bulunan yabancı kişinin statüsü yukarıda belirtilmiş durumlardan herhangi birisine uyuyorsa daha sonra diğer bir oturum izni çeşidine şartları uygunsa geçiş yapabilir.
  2. Eğitim, iş, aile birleşimi, özel, geçici veya kısa dönem oturum izinleri 6 yıl içindir. Bu tip oturum izinleri ilk seferde 6 aydan 1 yıla kadar verilir. Daha sonra 5 yıla kadar uzatılabilir.
  3. Şartlarında değişiklik olmadığı sürece, hükümet tarafından iptal edilmediği sürece veya kendileri bu haklarından vazgeçmedikleri sürece Yatırım Oturum İzni, Kalıcı Oturum İzni ve vatansızlara verilmiş olan oturum izinlerinin süresi belirtilmez. Yani oturum izinlerinde herhangi bir süre belirtilmez.
  4. (Önemli) Belgeler tamamlanıp teslim edildikten sonra 30 gün içerisinde oturum izinleri için Gürcistan hükümeti tarafından başvuran kişiye cevap verilir. Oturum izni onayı alındıktan sonra oturum izni kartı (kimlik kartı gibi) bölgesel hükümet ofislerinden, kamu hizmet binalarından veya toplum merkezlerinin herhangi birisinden kart bastırılıp alınabilir. 6 ay içerisinde oturum kartı alınmazsa oturum izniniz iptal edilir.

Firmamız oturum izni başvurusunda bulunmak isteyenlere gerekli kriterleri sağlamaları için oturum izninde lazım olacak gerekli evrakları belirtip bu evrakların tercümelerini yapmaktadır. Oturum izni başvurularını güvenle yapmaları için sürecin başından sonuna danışmanlık hizmeti sağlayıp başvurularını gerçekleştirmektedir.